Utcai Gondozó Szolgálat
Tel: 30/7403-493
Kapcsolattartó: Varga Gergely, Koltai Zsolt
- A szociális törvény rendelkezik arról, hogy az utcán élő hajléktalan embereknek joguk van a szociális ellátáshoz. A hajléktalan ember olyan élethelyzetben van, ami az emberi lét élhetőségének határát jelenti. A minimális segítőrendszernek állampolgári jogon való garantálása elengedhetetlen. Az utcán élő hajléktanság olyan kiszolgáltatott társadalmi állapot, amely halmozott depriváltsággal jár együtt.
- Az utcát a lakosság egy része csak eszközként veszi igénybe helyváltoztatás céljából, de van a társadalomban megjelenő olyan csoport, amely napjainak jó részét az utcán tölti, sőt az utcából él. Napi életfeltételeinek kielégítéséhez kukázik, kéreget, hulladékot gyűjt stb. Az utcán élő hajléktalanok egy része kisebb csoportokban vagy magányosan éli mindennapi életét.
Szolgáltatások:
- Első alkalommal a terepen azonnali segítségadás, tájékoztatás a szociális szolgáltatásokról, amelyekre jogosult és az igénybevétel módjáról (krízishelyzetek feloldása), kapcsolatteremtés a sürgősségi beavatkozásra működtetett intézményekkel.
- Ártalomcsökkentés – az alapvető fizikai és mentális szükségletek kielégítésével – az ellátórendszerek megkeresésével.
- Rendszeres, helyhez és időhöz kötött alapszükségletet kielégítő segítségnyújtás biztosítása vagy közreműködés megszervezésükben (célzott étkeztetés, ruhaosztás, ) a szükséglethez alkalmazkodva minden munkanapon biztosítunk.
Különböző ellátórendszerekbe való bejutás segítése esetén info kártya átadása a kliens számára, amely tartalmazza az intézmény pontos címét, telefonszámát.
Krízisautó
- A Krízisautó működtetésének célja, hogy a téli időszakban munkanapokon 1400-2200 óráig Miskolc város megállapodásban rögzített részén krízishelyzetbe – életét, testi, és mentális épségét veszélyeztető körülmények közé került – fedél nélküli emberhez viszonylag rövid időn belül ki tudjanak menni olyan képzett és felkészített szociális munkások, akik segíteni tudnak a veszélyes helyzet elhárításában.
- A Krízisautó tevékenysége az elsősegély jellegű élelem, ruházat, gyógyszer felajánlásától, a szociális, egészségügyi intézményrendszer működésére vonatkozó információk szolgáltatásától, a szállásokra történő szállításon, más szociális és egészségügyi intézményekbe való közvetítésen keresztül a folyamatos kapcsolattartásig, gondozási kapcsolatig ívelő tevékenységi skálán valósul meg.